Chřipka
 http://linkovnik.wz.cz/chripka
     OBSAH >>

Chřipka
Chřipka je nakažlivá nemoc způsobena RNA virem z rodu Orthomyxoviridae. Velikost tohoto viru je průměrně 80 nm. Rychle se šíří v sezónních epidemiích. Primární genetické změny ve viru způsobily ve 20. století 3 chřipkové epidemie, nebo dokonce pandemie, kterým podlehly milióny lidí. Anglický název chřipky - influenza (zkracováno na flu) pochází ze staré lékařské víry v nepříznivé astrologické vlivy - influences jako příčiny nemoci.

Typy
Existují 3 základní typy chřipkových virů:

 • Chřipkové viry A infikující savce a ptáky
 • Chřipkové viry B infikující jen lidi
 • Chřipkové viry C infikující lidi a prasata

Typ A chřipkového viru je nejvíc způsobující epidemie a pandemie. Je to proto, že chřipkové viry A mohou podstoupit výraznou antigenovou změnu a jednak najít nový imunitní cíl u citlivých lidí, jednak svou změnou zcela znehodnotit imunizaci předchozími infekcemi (takže se opět šíří jako v panenské populaci). Populace je obvykle víc odolná proti chřipkám typu B a C, protože tyto typy nemají takovou schopnost mutací a rekombinací a případný antigenový posun je obvykle nepatrný. To má též za následek, že člověk s nenarušeným imunitním systémem zpravidla může onemocnět viry typu B či C jen jednou za život.

Chřipkové viry typu A mohou být dál klasifikovány podle virových kapsidových proteinů - hemaglutinin (zkratka HA nebo H) a neuraminidáze (zkratka NA nebo N), které jsou základní pro životní cyklus viru. 15 podtypů H a 9 podtypů N bylo identifikováno pro chřipkový vir typu A. Jen 1 podtyp H a 1 podtyp N byly identifikovány pro chřipkový vir typu B. V současnosti jsou nejrozšířenější antigenové varianty chřipkového viru typu A variace H1N1 a H3N2.

Variabilita a rekombinace
U virů typu A se kromě vysoké mutagenity vyskytuje i nebezpečná možnost rekombinace: pokud dva různé subtypy viru napadnou tutéž buňku, mohou si prohodit část DNA a vytvořit radikálně odlišný virus se zcela novými vlastnostmi a schopnostmi.

Historie
Ve 20. století bylo zaznamenáno několik větších epidemií chřipky. Nejznámější a nejvíc smrtelná byla pandemie Španělské chřipky (chřipka typu A, kmen H1N1), která trvala od roku 1918 do 1919, podlehlo jí zřejmě víc lidí než padlo v 1.světové válce. Větší chřipková epidemie byly v roce 1957 Asijská chřipka (typ A, kmen H2N2) a v roce 1968 Hongkongská chřipka (typ A, kmen H3N2).

Chřipkové viry pravidelně způsobují každoroční epidemii, která prochází napříč světem. Obvykle však jde o lehké formy onemocnění. Občas se však objeví rozsáhlá epidemie způsobená nebezpečnou variantou viru, která se vyznačuje velkou nakažlivostí s vysokou úmrtností.

 • 1889–90 - Ruská chřipka (typ H2N2), asi 1 milion mrtvých
 • 1918–20 – Španělská chřipka (typ H1N1), 500 milionů nemocných, 50 až 100 milionů zemřelých (pandemie)
 • 1957–58 – Asijská chřipka (typ H2N2), 1 milion až 1,5 milionu zemřelých (epidemie)
 • 1968–69 – Hongkongská chřipka (typ H3N2), 3/4 milionu až 1 milion zemřelých (epidemie)
 • 2009 - Prasečí chřipka, též mexická (typ A/H1N1)

Symptomy
Virus napadá dýchací systém, je přenášen z osoby na osobu kapičkami slin vznikajícími při kašlání a jeho symptomy jsou:

 • horečka
 • bolest hlavy
 • únava
 • suchý kašel
 • bolest hrdla
 • ucpání nosu
 • kýchání
 • podrážděné oči
 • bolesti těla
 • extrémní pocit zimy

Důsledky chřipky jsou mnohem horší a trvají déle než důsledky nachlazení. Léčení trvá 1 až 2 týdny. Chřipka může být smrtelná, zejména pro slabé, staré nebo chronicky choré lidi. Lidé starší 65 let, lidé každého věku s chronickými zdravotními obtížemi a velmi malé děti dostávají nejpravděpodobněji komplikace spojené s chřipkou. Zápal plic, bronchitida (zánět průdušek), sinus (výduť) a ušní infekce jsou hlavní příklady komplikací z chřipky.

Prevence
Proti chřipce lze být očkován, ale pro vysokou schopnost změny mutací viru jsou jednotlivé přípravky chřipkové vakcíny účinné jen asi jeden rok. Světová zdravotnická organizace koordinuje obsah vakcíny každý rok, aby obsahovala nejpravděpodobnější kmeny virů. Chřipková vakcína je obvykle doporučována každému z rizikové skupiny, kdo by mohl mít komplikace z chřipky.

Léčení
Na přelomu 20. a 21. století byly uvedeny na trh léky, zabraňující množení chřipkových virů A a B v těle, odborně zvané inhibitory neuraminidázy. Účinné látky se jmenují oseltamivir - lék Tamiflu - a zanamivir - lék Relenza.


chripkachripka

chripkaChřipka

Kód ikony Chřipka:
<a href="http://linkovnik.wz.cz/chripka/"><img src="http://linkovnik.wz.cz/chripka/chripkaico.gif" alt="Chřipka" title="Chřipka" border=0"></a>

pc-opravna.eu

samolepky
Článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Materiály mohou být převzaty a upraveny z těchto zdrojů.
Chřipka  Hlíva ústřičná  Únava  MP3  Half Life 3 
© 2008 - 2016 Linkovnik / LinkoPedia
Katalog eShopů   Inzerce XF   Logotypy zdarma   PC Servis Brno   Samolepky shop   Check PageRank

100 Ways to Get Referrals | MAKE BITCOINS - NO MINING - NO GAME