Únava
 http://linkovnik.wz.cz/unava
     OBSAH >>

Únava
Únava (fatigue) je snížení schopnosti vykonávat činnost, které vyplývá z předchozího úsilí. Fyziologicky založena na hromadění metabolitů v krvi či ve svalech. Psychologicky provázena subjektivně pociťovanými projevy zhoršeného vnímání, snížené pozornosti a zpomalené výbavnosti. Únava bývá také klasickým příznakem některých zdravotních problémů jako nesprávné nebo nedostatečné výživy, nedostatku (nebo také přebytku) pohybu, přepracovanosti, nespavosti či nesprávných životních návyků. Je rovněž průvodním jevem premenstruálního syndromu a deprese. Únava se projevuje pocitem celkového vyčerpání.

Příčiny únavy
U mnohých pacientů může být původcem únavy stres, úzkostné stavy, deprese nebo snížená imunita či chronická infekce. Bývá také spojena s cukrovkou, poruchami funkce štítné žlázy nebo nadledvinek a se srdečními, jaterními nebo ledvinovými nemocemi. Nedostatek kteréhokoli vitaminu nebo minerálu může oslabit imunitní systém a způsobit únavu. Rovněž nedostatek látek, které se účastní krvetvorby (železo, kyselina listová, vitamíny B12 a B6), může vést k únavě, protože červené krvinky přenášejí kyslík nutný k tvorbě energie. U žen může způsobit únavu kolísání hladiny hormonů v těhotenství a v menopauze nebo při anémii způsobené krevními ztrátami při velkém menstruačním krvácení. Mohou ji také zavinit léky, například na snížení krevního tlaku nebo na nespavost.

Co můžeme udělat proti únavě
  • Zdřímněte si na 20 minut po obědě nebo po práci; natáhněte si ale budík - delší zdřímnutí by vám mohlo narušit noční spánek.
  • Nevynechávejte ve svém jídelníčku snídani; před spaním nejezte velká jídla, tučné potraviny, nepijte alkohol a kofeinové nápoje.
  • Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu. V noci spěte alespoň osm hodin.
  • Buďte aktivní: mírné cvičení pomáhá zmenšovat pocit únavy.
  • Nečekejte zvýšení energie ze sladkých jídel. Místo toho jezte složené sacharidy (těstoviny, celozrnné potraviny, luštěniny). ovoce a zeleninu.
  • Nechte si udělat krevní zkoušky k vyloučení poruchy funkce štítné žlázy a chudokrevnosti.

Kdy se stává únava vážným problémem
Dlouhodobější únava může být spojena s dalšími příznaky. Lidé si stěžují na bolesti hlavy, závratě, zvedání žaludku, škrábání v krku, bolesti, bodání nebo pálení ve svalech či šlachách, mravenčení v prstech, závratě a potíže s rovnováhou, přecitlivělost na světlo a hluk a na mnohé jiné. Objevují se i psychické příznaky, jako jsou potíže s koncentrací, problémy s pamětí a neschopnost najít správné slovo. V případě delšího pozorování těchto příznaků ve spojení s únavou, bez jiných zřejmých příčin (nachlazení, nemoc, ůraz), a pokud je domácí léčba (například vitamíny) bez ůčinku, je vhodné navštívit lékaře.


únavaúnavaÚnava

Kód ikony Únava:
<a href="http://linkovnik.wz.cz/unava/"><img src="http://linkovnik.wz.cz/unava/unavaico.gif" alt="unava" title="unava" border=0"></a>

pc-opravna.eu

samolepky
Článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Materiály mohou být převzaty a upraveny z těchto zdrojů.
Chřipka  Hlíva ústřičná  Únava  MP3  Half Life 3 
© 2008 - 2016 Linkovnik / LinkoPedia
Katalog eShopů   Inzerce XF   Logotypy zdarma   PC Servis Brno   Samolepky shop   Check PageRank

100 Ways to Get Referrals | MAKE BITCOINS - NO MINING - NO GAME